Nejsexističtější reklama roku může být i vaše volba, již po osmé!

TZ NESEHNUTÍ, 6. 10. 2016

 

Nezisková organizace NESEHNUTÍ vyhlašuje osmý ročník soutěže Sexistické prasátečko. Hlasování o nejsexističtější českou reklamu vypukne 6. října na stránkách www.prasatecko.cz. Letos je na anticenu nominováno celkem 88 reklam. Veřejnost může hlasovat do 31. října. Slavnostní vyhlášení se uskuteční 11. listopadu.

Lidé mohli své tipy na anticenu posílat od května do konce září, letos se v soutěži sešlo téměř devadesát reklam. Z nich vybere vítěze anticeny jak veřejnost, tak odborná porota, v níž zasednou odborníci a odbornice z genderové oblasti či reklamní i mediální osobnosti. Nejsexističtější reklamu roku vyberou například Barbara Havelková, expertka na genderové právo na univerzitě v Oxfordu, nebo kreativec Martin Charvát.

Počet schválených nominací v letošním ročníku anticeny mírně poklesl. Navržených nominací bylo sice stejně jako vloni, ale více reklam nespňovalo kritéria soutěže. „Letos zaznamenáváme úbytek soutěžících reklam, a to asi o 10 %, i když zájem o soutěž zůstává stejný. S mírným optimismem si dovolujeme říct, že klesající počet soutěžících reklam souvisí se zlepšující situací v oblasti genderové citlivosti reklamy v České republice,“ komentuje trend jedna z organizátorek anticeny Petra Havlíková.

Jako je v Sexistickém prasátečku zvykem, nechybí ani letos reklamy politických stran či vysokých škol. „I když nás překvapilo, že do soutěže nebyla nominovaná žádná reklama z kampaně ke krajským volbám, tak přece jenom už z dřívějška máme v nominacích KDÚ-ČSL a TOP09. Z vysokých škol pak byl nominován klip Mendelovy univerzity. Stále přitom zastáváme názor, že právě tyto instituce by měly mít nejvyšší etické standardy,“ doplňuje informace k aktuálnímu ročníku Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ.

Do soutěže jsou nominovány převážně reklamy malých firem. Neznamená to však, že velké podniky se v soutěži vůbec nenacházejí. Letos jsou nominovány například i firmy jako automobilka KIA, penzijní společnost ČSOB či knižní nakladatelství Argo.

NESEHNUTÍ se tématu sexismu v reklamách věnuje také ve svých vzdělávacích workshopech pro střední školy nebo při systematické práci s Krajskými živnostenskými úřady. V loňském ročníku soutěže se o titul nejsexističtější reklamy ucházelo celkem 99 reklam. Veřejnost i porota zvolila za nejvíce sexistickou reklamou vagínu v pisoáru Cabaret Darling.

OSMÉ SEXISTICKÉ PRASÁTEČKO SI POHRÁVÁ S MUŽSKÝMI A ŽENSKÝMI ROLEMI

Dnes, ve čtvrtek 19. května, startuje už osmý ročník anticeny Sexistické prasátečko, kterou pořádá brněnská organizace NESEHNUTÍ. Anticena má za cíl vybrat nejvíce sexistickou reklamu v České republice. Letos si Sexistické prasátečko na své zahájení připravilo reklamy, ve kterých si muži a ženy vyměnili své obvyklé role. Co kdybychom v reklamách neodkazovali na zvětšování prsou, ale penisů? Byl by to pro společnost stále běžný vtípek? Tipy do Sexistického prasátečka mohou lidé posílat do 30. září 2016 přes www.prasatecko.cz.
bazen

Přeznačením reklam nechceme naznačit, že to, co se nyní v sexistických reklamách děje ženám, by se mělo dít i mužům, ale snažíme se ukázat, že není náhodou, že v rolích objektů sexuální touhy či pečujících o domácnost a děti atp. vidíme častěji právě ženy než muže.

Letošní ročník Sexistického prasátečka se ponese v duchu ukázek absurdnosti některých reklam, která se týká žen i mužů. NESEHNUTÍ tímto zahajuje už osmý ročník populární anticeny Sexistické prasátečko o nejsexističtější reklamu v České republice. „Chtěli jsme ukázat nejčastější typy sexistického zobrazování. Za letitou historii soutěže stále znovu vídáme ženy zobrazované jako objekty, zdůrazňování ideálu krásy i reklamy estetizující násilí. Rádi bychom upozornili, že některá zobrazení žen jsou častá, ale muži se do podobných poloh dostávají jen málokdy,“ popisuje smysl přeznačených reklam Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ.

 

formen

O co nám jde? Nechceme propadnout kolektivní depresi ze sexistických reklam, kterých Sexistické prasátečko za svou existenci ukázalo už takřka sedm set. Chceme se trochu bavit na účet špatné reklamy.

Sexistické prasátečko ještě není v cestě za etičtějším reklamním prostředím na konci. To můžeme vidět i na přeznačených reklamách – sexistické reklamy mají v České republice i politické strany či vysoké školy, u kterých společnost očekává nadstandardní etické zásady. “Politické strany a vysoké školy přitom nespadají pod zákon o regulaci reklamy. Pokud tedy zobrazují něco neetického, společnost se tomu nemůže nijak bránit. Na druhé straně jsou na ně kladeny vysoké nároky – o tom svědčí i to, že se pravidelně umisťují v Sexistickém prasátečku vysoko. V roce 2014 vyhrála reklama ČSSD a v minulém roce se na druhém místě objevil Vlk z VUT, “ doplňuje Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.

 

hnojivo radnicefakulta

Šesté Sexistické prasátečko si vysloužily politické reklamy

Šestý ročník soutěže o anticenu Sexistické prasátečko zná své vítěze. Veřejnost i odborná porota vybírala ze stovky reklam a vybrala ty nejvíce sexistické. Slavnostní vyhlášení se koná už dnes od 19:00 v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně. Slavnostním večerem provede moderátorka Lejla Abbasová. Šestý ročník soutěže vyhrály politické reklamy. U veřejnosti nejvíce bodovala reklama zlínské ČSSD, zveřejněná před komunálními volbami. Odborná porota zvolila reklamu TOP 09 z Havířova se sloganem „vždy na pravém místě“. Celkově se v letošním ročníku sešlo takřka jedenáct tisíc hlasů. Výsledky soutěže budou na stránkách www.prasatecko.cz k dispozici dnes od 14:00.

Do 15. listopadu mohla veřejnost hlasovat v anticeně Sexistické prasátečko pořádané brněnskou nezávislou organizací NESEHNUTÍ. Letos se volilo ve dvou kategoriích: Stereotypy a jazykový sexismus a Objektifikace aneb Ukaž všechno. V první kategorii pomyslnou zlatou medaili získala reklama Radia Spin „Čím rezavější střecha, tím vlhčí sklep“, v druhé kategorii na stejné pozici skončila zlínská ČSSD, která se 638 hlasy zároveň stává absolutním vítězem letošního ročníku. „Sexismus v politické reklamě je vždy krokem vedle. U politické reklamy veřejnost trvá na vyšších etických standardech a každý přešlap hodnotí přísně. To se projevilo i v letošním Sexistickém prasátečku, kde vyhrály hned dvě reklamy velkých politických stran,“ doplňuje jedna z pořadatelek soutěže Petra Havlíková.

Patnáctičlenná odborná porota složená z expertů a expertek na genderovou problematiku, marketing a veřejnou komunikaci zvolila za nejsexističtější reklamu letošního roku taktéž politickou inzerci, a to havířovskou TOP09 se sloganem „Vždy na pravém místě“. „Tento billboard je ukázkou devalvace politického diskurzu, místo politického programu se uchyluje k sexismu,“ okomentovala vítěznou reklamu genderová expertka působící v Británii Monika Metyková. „Podobné zobrazování žen je rizikové zvláště v politických kampaních, protože ztěžují vstup žen do politiky,“ dodala Irena Smetáčková z katedry psychologie Pedagogické fakulty Karlovy univerzity.

Na druhé místo odborná porota zvolila propagační videoklip Slezské univerzity v Opavě. „Scénka v kabínke navodzujúca autentický sex sa dostáva až na hranicu porna, pričom slogan spájajúci sex s univerzitou svojou snahou o erotický humor je v prudkom rozpore s charakterom propagovanej inštitúcie,“ zdůvodnil svůj výběr vedoucí katedry marketingové komunikace v Bratislavě Pavel Horňák. Do trojice odbornou porotou vybraných reklam se dostal také Jazykový a vzdělávací institut, jehož inzerce se sloganem „Dostal jsem ji jazykem“ je nejen sexistická, ale také velmi vulgární, prvoplánová a urážející.

Nejvíce sexistické reklamy budou NESEHNUTÍM „odměněny“ diplomem a manuálem Jak na sexistickou reklamu, kterou NESEHNUTÍ před nedávnem vydalo. Zároveň budou odměněni i nominující, kteří dostanou dárkové balíčky. NESEHNUTÍ se dlouhodobě snaží prosadit systémové změny, které omezí sexistické a genderové stereotypy v reklamě.

Slavnostní vyhlášení letošního ročníku Sexistického prasátečka se koná dnes, 20. listopadu, od sedmi hodin večer v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně na Moravském náměstí. Večerem bude provázet Lejla Abbasová, která soutěž Sexistické prasátečko podporuje. Součástí večera bude také veganské občerstvení, tombola aneb Prasátko doporučuje a zahraje DJ Melta.

Už jen pět dnů můžete hlasovat o nejsexističtější reklamu

Pouze do 15. listopadu lze hlasovat v soutěži o anti-cenu Sexistické prasátečko, kterou pořádá organizace NESEHNUTÍ již po šesté. Veřejnost může vybírat ze stovky nominovaných reklam a zvolit tak tu nejvíce sexistickou na adrese www.prasatecko.cz. Výsledek bude slavnostně vyhlášen ve čtvrtek 20. listopadu v Brně v Barokním sále Místodržitelského paláce.

Za pět dní končí možnost hlasovat v Sexistickém prasátečku a vybrat tak reklamu, která je nejsexističtější. Stovka nominovaných reklam na tuto anti-cenu je rozdělena do dvou kategorií: Stereotypy a jazykový sexismus a Objektifikace aneb Ukaž všechno. V každé kategorii může hlasující na stránce http://prasatecko.cz/ vybrat tři reklamy, které považuje za nejvíce urážlivé vůči ženám či mužům. „Sexismus si většina lidí spojuje se zobrazením sexuality bez spojitosti s produktem, a proto si myslí, že kritizujeme jen nahotu v reklamě. Ve skutečnosti se však sexismus projevuje zejména předsudky o méněcennosti některého pohlaví, což upevňuje přežité stereotypy,“ vysvětlila jedna z organizátorek soutěže Petra Havlíková z NESEHNUTÍ rozdělení do dvou kategorií.

Slavnostní vyhlášení anti-ceny Sexistické prasátečko se koná ve čtvrtek 20. listopadu od sedmi hodin večer v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně na Moravském náměstí. Večerem bude provázet Lejla Abbasová, která soutěž Sexistické prasátečko podporuje. „Chci sebevědomé ženy, proto odmítám sexistickou reklamu,“ vyjádřila se proti sexismu v reklamách Lejla Abbasová. Součástí večera bude také veganské občerstvení, tombola a zahraje DJ Melta.

Cílem Sexistického prasátečka není útok na samotnou firmu, jež své zboží inzeruje pomocí sexistické reklamy, nýbrž upozornění na neetičnost způsobu propagace. Soutěž se zaměřuje především na způsob prezentace mužů a žen v reklamách, který upevňuje předsudky ohledně rolí žen a mužů ve společnosti. Sexismus se tak nevztahuje pouze k ženám, ale i k mužům a jde o představu méněcennosti určitého pohlaví.

Tisková zpráva, NESEHNUTÍ, 11. listopadu 2014

Hlasování o anticenu Sexistické prasátečko začíná

Dnes, 16. října v pravé poledne, začne hlasování o nejsexističtější českou reklamu v šestém ročníku soutěže Sexistické prasátečko. Hlasování bude spuštěno na stránkách soutěže www.prasatecko.cz. Letos bylo do soutěže nominováno celkem 100 reklam, což je nejvíce za celou historii soutěže. Lidé mohou hlasovat do 15. listopadu. Slavnostní vyhlášení soutěže bude 20. listopadu a večerem bude provázet Lejla Abbasová, která se již zapojila do boje proti sexistické reklamě.

Lidé mohli své tipy do soutěže posílat od května do včerejší půlnoci, letos se v soutěži sešlo více než stovka reklam. Hlasuje se ve dvou kategoriích. „Jedna se jmenuje Objektifikace aneb Ukaž všechno, která zahrnuje reklamy zobrazující lidi jako sexualizované objekty. Druhou kategorií jsou pak Stereotypy a jazykový sexismus, která upozorňuje na dvojsmyslné reklamní slogany a stereotypní zobrazení žen a mužů v reklamě,“ doplňuje jedna z organizátorek soutěže Petra Havlíková.

Z nominovaných reklam vybírá vítěze jak veřejnost, tak i odborná porota. „Snažíme se do debaty zapojit hlavně veřejnost, aby vyjádřila, co jí na reklamách vadí a jakou reklamu si ve svém okolí nepřeje. Chceme tím upozornit na důsledky všudypřítomného stereotypního zobrazování žen a mužů v reklamě – ať už jde o stereotypní představy o ženách a mužích, či poruchy sebepřijetí zejména u mladých dívek,“ vysvětluje Havlíková. V porotě zasednou odborníci a odbornice z genderové oblasti, reklamní i mediální osobnosti. Účast přislíbila například Barbara Havelková, expertka na genderové právo na univerzitě v Oxfordu nebo Kateřina Kalistová, první náměstkyně ministra kultury a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„V nadaci OSF si všímáme sexistických reklam. Naposledy jsme je zaznamenali v souvislosti s volbami. Když vidím slogany jako je „Láska, sex a politika“, vím, že téma sexismu v reklamě je v České republice pořád aktuální,“ říká Barbora Hořavová, manažerka programu Dejme (že)nám šanci v Nadaci Open Society Fund Praha, která projekt finančně podpořila.

Loni se o titul nejsexističtější reklamy ucházelo 99 reklam. Veřejnost zvolila za nejvíce sexistickou reklamu studentského spolku LDF to leti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Brno, zatímco odborná porota v loňském roce ocenila reklamu reklama firmy Záclony a design se sloganem „Poslední kapka jde do textilu“.

 

 

 

Sexistických prasáteček je 90. Nominovat reklamy můžete ještě 9 dní

Devadesát, to je počet prozatím nominovaných reklam do letošního ročníku Sexistického prasátečka. To již pošesté pořádá organizace NESEHNUTÍ a kdokoliv do ní může zaslat fotku sexistické reklamy ze svého okolí, či nevhodného reklamního videa. Už jen však 9 dní. Nominace končí 15. října.

Do poloviny října lze zasílat reklamy, které lidé považují za sexistické – tedy ty, které ponižují či zesměšňují ženy i muže. Sexistické reklamy především využívají stereotypní představy o mužství a ženství a dělají z lidí (sexuální) objekty. Nominovat reklamy na anticenu Sexistického prasátečka mohou lidé na webové stránce www.prasatecko.cz. Nejvíce sexistické reklamy roku 2014 budou vyhlášeny 20. listopadu.

Letošní ročník soutěže odstartoval zveřejněním videoklipu Sexistická reklama: Proč ne?, ve kterém se známé osobnosti jako Lejla Abbasová či Lukáš Hejlík vyjadřují proti sexismu v reklamě. Sexistické reklamy se vyskytují u nejrůznějších druhů nabízených produktů. Od bank a pojišťoven, přes kavárny, festivaly a vejce až po krby a autoklimatizace. „Soutěž má pevně daná kritéria pro přijetí reklam, nově zakotvená díky překladu dokumentu, který pro posuzování sexističnosti reklam používají evropská města Vídeň, Graz, Salzburg a nově bude i Berlín,“ uvádí jedna z organizátorek soutěže Kristýna Pešáková.

Ani politické strany se na svých předvolebních plakátech a kampaních nevyhnuly sexismu. Sloganem „Láska, sex a politika“ nabádá ke zvolení do senátu kandidátka za ANO, která je na plakátu vyfocená polonahá a napodobuje seriál Sex ve městě. Sexuální symboliku, která slouží k přitáhnutí pozornosti, zvolila i TOP09 v Havířově a zlínská ČSSD, která po tvrdé kritice reklamu stáhla. „Sexismus v politických kampaních je vždy krokem vedle. Ženy i muži by se měli v politické kampani prezentovat svou prací a tím, čeho chtějí dosáhnout, ne jednoduchými zkratkami,“ doplňuje Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.

Veřejnost bude hlasovat na webových stránkách o vítězi anticeny Sexistického prasátečka, dalšího vítěze vybere odborná porota. Své návrhy může veřejnost zasílat až do 15. října.

Sexistická reklama není dobrá reklama

Šestý ročník populární soutěže Sexistické prasátečko dnes zahajuje organizace NESEHNUTÍ. Soutěž se snaží upozorňovat na velké množství sexistických reklam v českém mediálním prostředí. Návrhy na nejvíce sexistickou reklamu ze svého okolí mohou lidé posílat ode dneška až do 15. října 2014 prostřednictvím nové webové stránky soutěže prasatecko.cz.

Tento rok už pošesté pořádá brněnská organizace NESEHNUTÍ soutěž o nejvíce sexistickou reklamu roku, do níž se mohou zapojit všichni, kdo zašlou nominaci na reklamu ze svého okolí, kterou považují za sexistickou. Soutěž dnes, ve čtvrtek 29. května, odstartovalo zveřejnění videoklipu Sexistická reklama: Proč ne? jemuž svou tvář i hlas propůjčili známí čeští moderátoři a herci či přední odborníci a odbornice na reklamu a marketing, a vyjádřili tak odpor proti sexismu v reklamě. „Svou partnerku respektuji, a proto jsem proti sexistické reklamě,“ hlásá například herec a moderátor Lukáš Hejlík. Kromě Hejlíka v klipu vystoupila roněž Leila Abbasová, novinářka Petra Procházková, kreativní ředitel reklamní agentury Konektor Martin Charvát a Vanda Wolfová z Googlu.

Cílem soutěže je upozornit na fakt, že sexistická reklama nemá spojitost pouze se sexem či spoře oděnými (a mnohdy i zcela odhalenými) ženami a muži, ale jde i o méně nápadné formy znevažování jednoho, nebo druhého pohlaví. „Sexismus si většina lidí spojuje jen se sexem, a proto si myslí, že kritizujeme jen nahotu v reklamě. Ve skutečnosti se však sexismus projevuje zejména předsudky o méněcennosti některého pohlaví, sexistická reklama nám vnucuje, jaká je ‚správná‘ žena a ‚správný‘ muž, upevňuje přežité stereotypy a zjednodušené názory o údajně ‚náležitém‘ či ‚přirozeném‘ chování mužů a žen bez ohledu na jejich skutečné vlastnosti a schopnosti,“ vysvětluje jedna z organizátorek sotěže Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.

Součástí letošního ročníku je také spuštění nových webových stránek prasatecko.cz, kam lidé své příspěvky mohou zasílat, a kde se rovněž dozvědí více jak o tématu sexismu v reklamách, tak o samotném cíli této již tradiční každoroční akce.

Prostřednictvím Sexistického prasátečka organizátorky kritizují zneužívání ženského těla coby objektu sloužícího pouze k přitáhnutí pozornosti, a to ať už se jedná pouze o slovní reklamy opakující stereotypy, či vizuální znázorňování. Cílem Sexistického prasátečka není útok na samotnou firmu, jež má sexistickou reklamu, nýbrž upozornění na neetičnost jejich způsobu propagace. Jak v klipu říká další zastánce Sexistického prasátečka, kreativní ředitel agentury zabývající se reklamou Martin Charvát: „Snažím se dělat jen dobrou reklamu, proto nemám rád sexistické reklamy.“

Soutěž Sexistické prasátečko se zaměřuje především na způsob prezentace mužů a žen v reklamách, který upevňuje předsudky ohledně rolí žen a mužů ve společnosti. Sexismus se tak nevztahuje pouze k ženám, ale i k mužům a jde o představu méněcennosti určitého pohlaví, je založený na stereotypních názorech o určité skupině.