<<

O PROJEKTU

AKTUALITA
Odborná porota udělila Sexistické prasátečko prodejně nožů, kabaret a festival

Před třemi týdny vyhlásila organizace Nesehnutí výsledky osmého ročníku anticeny Sexistické prasátečko, které již tradičně uděluje nejsexističtějším reklamám ve veřejném prostoru. Kromě veřejnosti rozhoduje o výsledcích i odborná porota složená z genderových expertů a expertek, ale i slavných a veřejně známých osobností. Letos o výsledku nově rozhodovali například Kamil Fila nebo Kamila Zlatušková.

Odborná porota letos vybrala pestrou škálu reklam. Na první místo zvolila propagaci prodejny nožů  Pokorný Knives, kde spoře oděné ženě zakrývá citlivá místa pouze nůž. Jak je již při slavnostním vyhlášení zvykem, vítěz si cenu převzít nepřišel, proto musela reklamu ohodnotit jedna z porotkyň. „Zadavatel využil k propagaci svého produktu fragment ženského těla v rámci zaužívaného reklamního cliché „sex sells“. Nejenže tak prostřednictvím fragmentizace dehumanizoval ženu, ale celé ananžmá vyvolává dojem, že na ženském těle došlo k násilí – obřízce. Reklama proto stojí v přímém rozporu se společností, která deklaruje odsouzení násilí páchaného na ženách,“ okomentovala reklamu genderová expertka Jitka Dvořáková.

Ani pro “stříbrnou medaili“ si její vítěz nepřišel. Konkrétně porota na druhé místo vybrala reklamu kabaretu Darling, která v soutěži bodovala již v předchozím roce. Celkové vítězství se jí nepodařilo obhájit, avšak letošní druhé místo ukazuje, že si firma bohužel drží stabilní formu. Navíc umístění sexistické reklamy do pisoáru dává jasně vědět, jak kabaret smýšlí o ženách. „Reklama zobrazuje ženu v degradujúcej a dehonestujúcej polohe a pozícii, robí z nej „vec“, ktorú je možné len „pomočiť“, čo považujem za neprípustné. A to aj napriek tomu, že vizuál pravdepodobne propaguje služby, ktoré zákazník môže v danom podniku využiť,“ řekla na adresu propagačních materiálů kabaretu expertka na PR Eva Rajčáková.

Třetí místo obsadila reklama s těhotnou dívkou, která láká na návštěvu festivalu Džemfest.  „Kombinacia naheho odosobneneho tela s „humornym“ odkazom na tehotenstvo ako nasledok „zabavy“ poukazuje nielen na stereotypy, ale aj na problematickost tzv. humorneho pojatia. Akasi kvazi de-mytologizacia tehotenstva/tehotneho zenskeho tela sa nerovna absencii sexizmu,“ ohodnotila festivalové PR socioložka Monika Metyková.

Těsně pod stupni vítězů zůstala reklama veřejné instituce, konkrétně náborová propagace policie ČR. „Náborová akce přehlíží ženy v řadách policistů a policistek. Jedná se o nabídku zaměstnání, která má diskriminační charakter. Pro ženy by mohla být odrazující a znevýhodnit je tak v oblasti přístupu k povolání,“ uvedla odbornice na diskriminaci Jana Kvasnicová, která v současnosti pracuje v Kanceláři veřejné ochránkyně práv.

I v letošním roce se na vysoké příčky dostala politická strana. Páté místo si vysloužila politická strana TOP09, která se v anketě objevila i v minulosti. Reklama představuje muže jako středobod politiky, který díky své stranické příslušnosti získává mnoho žen. „Politická strana by neměla prezentovat sama sebe tímto způsobem. Je to zkrátka urážející a ponižující. Zároveň to implikuje, že do politiky patří jen muži,“ uvedla vedoucí Oddělení rovnosti žen a mužů na Ministerstvu práce a sociálních věcí Lucia Zachariášová.

K dokreslení celé ankety dodejme, že u veřejnosti vyhrála reklama hudebního klubu Buddy’s, která láká na návštěvu klubu ženou s tváří od spermatu. Jako každý rok proto věříme, že se firmy, politické strany či veřejné instituce poučí, zamyslí nad vlastní propagací a přestanou v reklamách ponižovat ženy a propagovat stereotypní myšlení.